chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak sair bir kaynağa aktarma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan doğal gazın kondanserde soğutulması ile çhileışır. Daha sonra genleşme vanasından geçen doğal gazın tabncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı hileır hileçtemiz matbuatçta doğal gaz olarak kompresöre hasılat, yeniden sıkıştırılır. Çhileışma sistemi bu şekilde devam paha.

Chiller sistemi;

Ab soğutmalı chiller
Muhit soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi ne çhileışır sorusuna yanıt vermek sinein soğutma gruplarını ayrı ayrı eşmek gerekir.

Muhit Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine gereğince gruplandırılır. En makro ayrım ise ısı deposunın ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya atılıyorsa hava kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa su kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Muhit soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu doğal gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin hava soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çhileışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve mualla sıcaklıkta doğal gaz halindeki soğutucu temizışkan kondansere gönderilir. Fanlar arkalamaı ile batarya yüzeyinde hava temizışı esenlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz yağı üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Ab Soğutmalı Chiller
Ab soğutmalı chiller soğutma sistemleri, hava soğutmalı chiller çhileışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak doğal gazı su ile soğutur. Gaz yağıın soğutulması sinein hava soğutmalı bataryalar yerine su kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değişçiliktiriciler kullanılır.

Chiller ne çhileışır diyenler sinein su soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında su kaynağı ihtiyacının olduğunu açıklamak gerekir. Ab kaynakları; akarsu, çokluk, soğutma kulesi veya ölçün su hattı mümkün. Ab soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek düzın kısıtlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli ama su maliyetlerinin düşük başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Ab soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çhileışabilme özelliğine mevla başüstüneğu sinein soğutma istenen bölgeye en benzeyen şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ülküsel çözüm esenlamaktadır. Su üstü vesaitının iklimlendirilmesi sinein de su soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller ne çhileışır diyenler sinein son olarak su soğutmalı chiller sistemlerinin takım hacmini minimize ettiği sinein mümasil kapasitedeki chiller aletina oranla %65 daha küçümencik hacim sağlamış olduğunı açıklamak gerekir. Aynı zamanda kompresör çhileışma performansındaki yükselme sebebi ile daha düşük yalıtım tüketimi yapar ve mualla performans esenlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin yapmak üzere, gıda ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik hava depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her tasarruf düzına yakışır chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi ne çhileışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve işçilikletmeniz sinein size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden dayak alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir